کتاب لطفاًًًًًًً عاشق بمانید

مقدمه:

کتاب لطفاً عاشق شوید نوشته منیره کردلو انتشارات سایه سخن

 سالها مشاوره با نوجوانان و جوانانی که گرفتار عشق رمانتیک شده بود، ذهنم را به شدت مشغول کرده بود. سال به سال بر تعداد این افراد افزوده شده و در عین حال سن تجارب عشقی پایین تر می رود. در ابتدا دانش آموز دبیرستانی ولی امروزه دانش آموزان راهنمایی و بعضاً ابتدایی با این موضوع مواجه می شوند. با افزایش تعداد نوجوانان و جوانانی که دستخوش دوستی ها و سپس عشق می شدند، نیاز به پژوهش های علمی داشت. معضلاتی که در این بین برای آنان بوجود می آمد مرا بر آن داشت تا به مطالعه دقیق و کنکاش بپردازم. طی ۱۵ سال مطالعه و پژوهش با کمبود منابع مصصم بودم تا برای سؤالات خویش و این نسل پرسشگر جواب درخوری بیابم. موضوع پایان نامه کارشناسی ارشد که با راهنمایی جناب آقای دکتر عبدالله شفیع آبادی و استاد مشاور جناب آقای دکتر حسن پاشا شریفی صورت گرفت، پیرامون همین موضوع بود. از آن پس نیز به مطالعه و تحقیق ادامه دادم تا این مجموعه تهیه شد.

دو دلیل عمده باعث شد سالها وقت و انرژی صرف این موضوع شود؛ اولین انگیزه ام خدمت به نوجوانان و جوانانی است که سرنوشت سازان و آتیه سازان این سرزمین هستند. من بر این باور هستم که آنان در بین سنت و مدرنیته دچار تعارض شده اند و گاه به خطا تصور می کنند مدرنیته یعنی بی پروایی، لذا ضروری بود آگاهی لازم در دسترس شان قرار گیرد و بتوانند بین این دو تعادل برقرار نمایند و مدرنیته به قیمت از دست رفتن سلامت و بهداشت روانی شان به دست نیآید، بلکه نقبی بین این دو کشیده و در نهایت به سلامت عبور کنند. انگیزه دوم اینکه نهاد مقدس خانواده امروز و خصوصاً فردا دستخوش نامهربانی ها و ناملایمات قرار گرفته است. این نهاد مظلومی که از همه سو مورد هجمه قرار گرفته است و به جای یاری رسانی به انحأ مختلف باری بر بارش افزوده و مشکلی بر مشکلاتش افزوده می شود. با جهانی سازی ارزش ها و باورهای خانواده ها زیر سؤال رفته و نوجوان و جوان ایرانی نمی داند در بین این همه هجمه اطلاعات چگونه باید عمل کند.

در این مجموعه سعی شده است دقیق ترین و پیچیده ترین مطالب علمی به زبان ساده و قابل فهم برای نوجوانان و جوانان بیان شود و بنابر ذائقه نوجوان و جوان ایرانی مطالب به بحث گذاشته شود. از آنجاییکه رُمان جذاب ترین شیوه برای این نسل است، قالب داستانی به مطالب داده شده است اما این قالب بر محتوای علمی موضوع آسیبی وارد نساخته، بلکه سبب تقویت آن نیز گردیده است. باید با زبان این نسل آشنا بود و درک نمود خواسته آنان چیست. سالهای طولانی کار با آنان راهنمای کارم شد و سعی کردم آنچه آنان می خواهند بنویسم. تحقیقات علمی آورده شده در این کتاب برای همکاران روانشناس و مشاور قابل استفاده است (گرچه به دلیل آنکه گروه هدف نوجوانان و جوانان هستند از بیان اعداد و ارقام صرف نظر شده است.) البته این بدان معنی نیست که آن بخش از مطالب برای دیگران قابل استفاده نباشد. هر فرد بنا بر سطح دانش و اطلاعات از بخش آمار بهره می گیرد. گفتنی است یافته های پژوهشی مندرج در بخش های پژوهشی همگی از یافته های محقق است که در طی سالها صورت پذیرفته است، گرچه در غالب داستان بیان شده است. یکی از دلایلی که باعث شد این شیوه از نوشتن را بکار گیرم عادت دادن نوجوانان و جوانان برای آشنایی به یافته های پژوهشی است.

مدعی نیستم مجموعه بی عیبی است. سعی برآن بوده است نقایص بر طرف شود، اما به هر حال احتمال خطا وجود دارد. از خوانندگان عزیز خصوصاً همکاران روانشناس و مشاور تقاضامندم ما را در جریان نقایص و کاستی ها قرار دهند تا در چاپ های بعدی به رفع نقایص پرداخته شود.

مطالعه این کتاب برای عموم مردم از جمله نوجوانان، جوانان و والدین گرامی توصیه می شود تا با آگاهی بیشتر شیوه برخورد با نوجوان و جوانی که عاشق شده است را بدانند. مطمئن هستم پس از مطالعه این کتاب هم با نحوه عملکرد مشاوران در حل مشکلات افرادی که عاشق شده اند آشنا خواهید شد و هم اطلاعاتی پیرامون عشق بدست خواهید آورد. همکاران روانشناس و مشاور پس از مطالعه این کتاب به اطلاعات جامعی پیرامون درمان مراجعینی که در بحران های عشق بسر می برند، دست خواهند یافت.

در اینجا شایسته است از کلیه همکاران مشاور، مدرسان آموزش خانواده که مرا در جهت تکمیل طرح یاری رساندند صمیمانه تشکر نمایم. همچنین از همسرم( جناب آقای دکتر محمود کلاهچیان) که در ویراستاری و بازبینی ادبی یاری رساندند تقدیر به عمل آورم. جا دارد از جناب آقای حسن ملکیان مسئول انتشارات سایه سخن که با صعه صدر در مراحل مختلف چاپ و انتشار یاری رسان بودند، تشکر نمایم.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image