تشکیل مشاوره گروهی به تخصص نیاز دارد و مشاور باید قبل از رهبری و سرپرستی مشاوره گروهی تمرین کافی در این مورد داشته باشد. مشاور برای تشکیل مشاوره گروهی باید با موارد متعددی آشنا باشد که به ترتیب عبارتند از: انتخاب اعضاء، تعداد اعضاء، تعداد جلسات در هفته، تعداد کل جلسات، زمان هر جلسه، تهیه امکانات، آغاز جلسه گروه، انواع گروه، ختم جلسه و مراحل مشاوره گروهی.

موارد مهم در تشکیل مشاوره گروهی

۱. انتخاب اعضاء: در گزینش اعضاء مشاوره گروهی تا حد ممکن باید تلاش شود در جنسیت، سن و سوابق قبلی اعضای گروهی هماهنگی وجود داشته باشد. مشاور برای تعیین اعضاء داوطلب شرکت در گروه بمدت ۱۰ دقیقه مصاحبه تشخیصی به عمل می آورد تا بتواند افراد مناسب را شناسایی کند.

۲. تعداد اعضاء: معمولا ۶ تا ۱۲ نفر، اعضای گروه را تشکیل می دهند. با این حال باید به اهداف گروه، نوع مشکل و تجربه خود مشاور هم دقت شود. نوع مشکل بدین معناست که برای افراد با مشکل عاطفی شدید گروه با کمترین تعداد (۶نفر) باید تشکیل گردد.

۳. تعداد جلسات در هفته: شکل رایج تعداد برگزاری جلسات در هفته امورد است که بدان “تواتر” یعنی فاصله بین دو جلسه هم می گویند. با این حال برای مشکلات ضروری عاطفی می توان هفته ای ۲بار هم تشکیل جلسه داد.

۴. تعداد کل جلسات: معمولا ۱۰جلسه برای مشاوره گروهی کفایت می کند (از نگاه ماهلر که دکتر شفیع آبادی در کتاب پویایی گروه از او نام برد اما در منبع حاضر اشاره نکرد) اما در این ارتباط قانون کلی و ثابت وجود ندارد و تا حل مشکلات اعضاء یا رسیدن به اهداف مشاوره باید جلسات را ادامه داد.

۵. زمان هر جلسه: زمان هر جلسه مشاوره گروهی به تعداد دفعات برگزاری آن در هفته بستگی دارد. اگر گروه در هفته یک بار تشکیل شود زمان آن حدود دو ساعت است اما اگر هفته ای دوبار باشد حدودا یک تا یک ساعت و نیم خواهد بود.

۶. تهیه امکانات: اتاق مشاوره گروهی بایستی برای همگان فضای کافی داشته باشد و از سر و صدا و مزاحمت به دور باشد. معمولا دایره ای نشستن اعضاء به احساس آرامش آنان کمک بیشتری می کند و بحث ها را هم می توان تنها با توافق اعضاء ضبط کرد.

۷. آغاز جلسه گروه: مشاور بعد از انجام مصاحبه تشخیصی، آنها را انتخاب می کند و در آغاز جلسه نخست از اهداف، روش های کار و قوانین گروه صحبت می کند. در عین حال از اعضاء درخواست می کند تا درباره آن دست به اظهار نظر بزنند.

۸. انواع گروه: گروه با توجه به نوع مشارکت اعضاء به دو دسته تقسیم می شود: داوطلب و اجباری. به لحاظ اهداف (نوع شرکت) به دو دسته باز و بسته تقسیم می شود. در نوع باز افراد جدید هم می توانند هر زمان که بخواهند وارد گروه شوند و اعضاء قبلی هم اختیار خارج شدن در هر جلسه که بخواهند را دارند اما این مساله درباره گروه بسته صدق نمی کند. معمولا گروه هایی که درگیر حل و فصل مشکلات عاطفی مانند کنار آمدن با پدیده سوگ هستند از نوع بسته می باشند.

۹. ختم هر جلسه: پایان بخشیدن به مشاوره همانند آغاز آن بسیار اهمیت دارد. مشاور در پایان دادن باید ابتدا زمان فرارسیدن را حداقل در ۱۰دقیقه باقی مانده اعلام کند، بحث جلسه را خلاصه و از آن نتیجه گیری کند و در مواقعی این کار را به خود اعضاء واگذار کند.

۱۰. مراحل مشاوره گروهی: جریان مشاوره به ترتیب عبارتست از: شناسایی (مکاشفه – آشنایی – گرم شدن)،  انتقال (تعارض)، عمل (سازندگی – کار – اجراء) و پایان.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


CAPTCHA Image
Reload Image